Mehmet Oz'den Genclesme Maskeleri ♥


Yüzümüzün yaşlanma seyrinin yaklaşık yüzde yirmi – otuzu genetik faktörlerdendir. Bunu kontrol edemezsiniz. Ama kontrol edebileceğiniz bazı faktörler var. Kolajen ve elastin. Elastini cilt altında bulunan, cildin aşağı yukarı hareketlerini kontrol eden küçük lastik bantlar gibi düşünün.  Yaşınız ilerledikçe bu elastik bantlar sarkmaya başlar . Bunun nedenleri çevre kirliliği, UV ışınları gibi çevresel faktörlerdir. Kolajen ise cilde gücünü ve dolgunluğunu veren liflerdir. Yaşlandıkça derideki kolajen miktarı azalır ve cilt adeta boşalmış gibi görünür.  Bu sebeplerden dolayı cildimizin beslenmesi ve cilt kaslarının egzersizi çok önemlidir. A, C ve E vitaminleri cildin beslenmesi için hayati önem taşır. Domateste içeriğindeki likopen maddesi sayesinde güneş yanıklarını engellemeye yardımcı olur.  Ama unutmayın güneş cildiniz için ciddi bir tehdit oluşturur ve kırışıklıklara sebep olur. Bu birdenbire değil, zaman içerisinde olur. Bu yüzden cildinizi güneş ışınlarından korumanız şarttır.
Güneş en kuvvetli yaşlandırıcı faktördür. Ayrıca cilt ve saçınızı temizlemek için kullandığınız ürünlere çok dikkat etmelisiniz; örneğin sert sabunlardan kaçınmalısınız.  Eğer bir araba tamircisi değilseniz saçlarınızı haftada üçten fazla yıkamaya ihtiyacınız yoktur. Cildinizi pH dengeli yumuşak bir sabunla yıkamalısınız. Böylelikle cildin doğal asit dengesini koruyabilirsiniz.


1 yemek kaşığı esmer şeker -1 çay kaşığı ekstra sızma zeytinyağı  Esmer şeker ve zeytinyağını karıştırın. Yüzünüze sürün ve birkaç dakika masaj yapın. Ilık suyla durulayın. Esmer şeker yüzünüzü pürüzsüzleştirirken zeytinyağı da nemlendirir.


1 su bardağı gülsuyu ,1 tatlı kaşığı limon suyu ,1 tatlı kaşığı hamamelis ,5 damla uçucu badem yağı  Malzemeleri aynı anda iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze hafifce sürün ve kuruması için bekleyin.  Hem hamamelis hem de gülsuyu, gözenekleri sıkan ve daraltan, kanamayı durduran astrojenlerdir. Badem yağı cildin yeni hücreler oluşturmasını sağlayan antioksidanlar barındırır.


2 yemek kaşığı tercihiniz olan nemlendirici ,1 yumurta akı, 2 tutam zerdeçal, 1 tatlı kaşığı Manuka balı  Nemlendiriciyi, yumurta akını, zerdeçalı ve balı macun yapmak için aynanda karıştırın. Gözlerden kaçınarak yüzünüze eşit bir şekilde uygulayın ve 20 dakika boyunca maskeyi çıkarmayın. Ilık su ile durulayın.  Zerdeçal ve bal cildi uyarıp dolgunlaştırırken yumurta akı cildi sıkılaştırır ve kolajen oluşumuna katkıda bulunarak pürüzsüz bir görünüm sağlar.

{Kaynak: kk}


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...