Beyaz Perdenin Muhtesem Klasigi // Sefiller


17 yılda biten ve 1862 yılında ilk kez basılan "Sefiller" hemen ertesi yıl, Victor Hugo'nun oğlu Charles Hugo tarafından tiyatroya uyarlandı. Sinemanın ortaya çıkışıyla beraber de eser, sinemanın ilk eserlerini üreten Lumiere Kardeşler tarafından beyaz perdeye ilk uyarlanan filmlerden biri oldu. Güçlü ve etkileyici bir hikayenin anlatıldığı "Sefiller" sayısız kere tiyatro sahnesine taşındı, filmlerle beraber 9 animasyon, 11 televizyon dizisi, 6 radyo oyunuyla kitap kabının dışına çıktı.


1897 Beyaz perdeye ilk kez yansıyan "Sefiller" filmi Lumiere Kardeşler tarafından çekildi. Film hakkında sadece siyah-beyaz, sessiz ve kısa bir film olduğu biliniyor.

1935 RIchard BoleslawskI'nin çektiği bu film bugüne kadar Oscar'larda En İyi Film Ödülü'ne aday gösterilen ilk "Sefiller" adaptasyonu. 

1944 "Sefiller"in Mısır uyarlaması olan bu film Kamal Selim tarafından çekildi. Hikaye Kahire'de geçmekte. 

 1958 Fransız, Doğu Alman ve İtalyan ortak yapımı olan bu filmin büyük bir bölümü Doğu Almanya'da çekildi. Jean-Paul Le Chanois'nin yönettiği filmde oyuncu Jean Gabin, canlandırdığı Jean Valjean rolüyle yıldızlaşmıştır.

1967 "Sefiller" Türkiye'de de çekildi. Osman Seden'in yazdığı filmi Zafer Davutoğlu yönetti. Kartal Tibet, İzzet Günay, Filiz Akın ve Sevda Ferdağ da baş rollerde oynadı.  

1998 Kitabın bilinen en ünlü uyarlaması 1998'de Bille August tarafından çekildi. Liam Neeson, Geoffrey Rush, Uma Thurman ve Claire Danes'in oynadığı filmde romandaki halinden önemli değişiklikler yer alsa da birçok eleştirmenden olumlu not almıştı. 


{Ulaş Gürtaş/Milliyet}


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...