Kis İcin Cilt Bakim Maskeleri


Bir mevsim dönümünü daha yaşıyoruz. Ve bu dönemlerde kış koşullarına uyum sağlaması için cildimizle, sağlığımızla olduğu gibi yakından ilgilenmemiz gerekiyor. Zira yakında hava kirliliğinin artacak, kapalı mekanlarda nemden yoksun kalacağız. Özellikle hava kirliliği cildimizi olumsuz etkileyerek ciddi ölçüde yıpranmasına ve zamanından önce yaşlanmasına yol açıyor. .Bugün, aşırı kirli havanın yarattığı kalıntıları cildimiz den temizlemeniz ve cildinizi soğuğun ve kirliliğin zararlı etkilerinden korumanız için evinizde hazırlayacığınız basit maske ve temizleyici tarifleri vereceğim. Cildinizin sağlığı, gençliği ve güzelliğinin ilk koşulu temizlikten geçiyor. Temiz bir cilt dengeli ve kirlerden tamamen arındırılarak rahat nefes alan bir cilttir. Bu da renginden, pürüzsüz dokusundan ve ışıltısından belli olur.


Bal Maskesi:
Hem besleyici, hem de canlandırıcı zengin bir malzemedir bal. Bu maske rengi soluk, yağlıya yakın normal ciltler için idealdir. Cildi derinlemesine temizleyerek canlandırır.
 Malzemeler:1 çorba kaşığı bal,1 çorba kaşığı yulaf ezmesi
Kullanımı:Karışımınızı yüzünüze uygulayın ve 15 dakika yüzünüzde bırakın. Ardından ılık suyla durulayın.Haftada bir kez uygulayın.
Badem maskesi:
Her cilt tipine uygun olan badem sütü kan dolaşımını düzenlediği gibi aynı zamanda da cildi gererek canlandırır. Bu maske peeling etkisiyle cildinizi pürüzsüz kılar.

  Malzemeler50 gr soyulmuş badem ,10 gr yulaf unu ,10 gr portakal aroması , Bir miktar süt 
Hazırlanışı: Önce bademleri iyice dövün. Ardından ılık su katarak bir karışım haline getirip yoğurun. Karışımın kaşıktan ayrılması zor olana kadar yoğurmaya devam edin. Yoğurma işleminden sonra karışıma yulaf unu ve portakal aromasını da katarak tümünü 1 saat 15 dakika bekletin. Karışım dinlendikten sonra biraz süt katın ve bir macun kıvamına gelmesini sağlayın. 
Kullanımı: Bu karışımla yüzünüze sürüp, yumuşak hareketlerle masaj yapın ve en az yarım saat etkisini göstermesini bekleyin. Ardından yüzünüzü bol suyla yıkayın.
Lavanta Maskesi;
 Aromaterapinin keşfedilmesine öncülük eden bitki olarak ona ne kadar teşekkür etsek azdır. Lavantanın yara iyileştirici, cilt temizleyici özellikleri yüzünden kozmetik dünyası tarafından en popüler bitkilerin başında gelmesi neredeyse 200 seneyi buluyor. Hala gündemden düşmeyen bu gözde bitkinin şahane aromasını da eklersek Lavantayı banyolarımızın baş tacı etmeliyiz diye düşünüyorum. Çingenelerden veya aktarlardan aldığınız taze lavanta çiçeklerini temiz bir beze sarıp ağzını sıkıca bağlayarak bohça yapın ve daha önceden kaynattığınız sıcak su dolu bir kaba koyun, on dakika bekleyin. On dakika sonra süzdüğünüz suyu temiz bir şişeye doldurup sabah akşam busuyla yüzünüzü yıkayın. Torbada kalan lavantaları sevdiğiniz az yağlı bir nemlendiricinizle karıştırıp yüzünüze sürün. On dakika bekleyin. Ilık suyla yüzünüzü durulayın.


Nane; 
Serinletici ve canlandırıcıdır, yorgun cildi kendine getirir, rahatlatıp serinletir. Karma ciltlerle yorgun ciltlere göredir. Taze nane ile hazırlarsanız etkisi daha da artacaktır. Lavanta maskesi gibi hazırlayıp 10 dakika yüzünüzde bırakın. Haftada üç kez uygulayın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...