“Bir ölüm hikayesi, Bir yaşam hikayesi” ni Seçiyor..{ Into The Abyss }Hayatınızı sıkıcı ve rutin buluyorsanız bu belgeseli seyrettikten sonra yeniden düşünün derim.Uçuruma Doğru ‘da Herzog, 10 yıl önce Texas’da gerçekleşen ve birbiriyle bağlantılı olan 3 cinayet üzerine yoğunlaşıyor.  Filmde anlatıldığı üzere, Michael Perry ve Jason Burkett güvenlikli bir sitede yaşayan Sandra Stotler ‘ın Camaro marka arabasını çalmak için önce Stotler’ı, ardından oğlu Adam Stotler ve Adam’ın arkadaşı Jeremy Richardson’u öldürüyorlar. Polisle girdikleri çatışma sonrasında yakalan Perry ve Burkett’in çıkartıldıkları mahkeme Perry için idam, Burkett için ömür boyu hapis cezasına karar veriyor.

Film de Perry’nin ve Burkett’in ifadelerinin yanı sıra, arkadaşları, aileleri ile yapılan röportajlar, yaşadıkları kasabanın görüntüleri, aslında kimin suçlu olduğuna kolay karar veremeyeceğimizin altını çiziyor.
Burkett’in yaşadığı zor çocukluk, bütün ailesinin yıllardır hapiste olması, “uçurumun” sadece Perry ve Burkett için değil, kolundan torna-vida ile yaralanan arkadaşları, okuma yazma bilmeden hayatını idame ettirmeye çalışan marangoz, hayatının 40 yılını hapiste geçirmiş bir mahkum, 120den fazla infaz gerçekleştirdikten sonra emekliliğini heba etmeyi göze alarak istifa eden infaz memurunun da her yanını kaplamış durumda. Herzog suçluyu aramak ya da suçluyu ortaya çıkarmaktan çok, suçun oluşmasına sebebiyet veren koşulları deşifre ediyor. Bunu yaparken de ne Perry ve Burkett’i safi kötülüğün temsili olarak gösteriyor ne de Perry’nin infazına katılmaktan memnun olduğunu ve Perry öldüğünde “hafiflediğini” söyleyen Lisa Stottler’ı. Film aynı zamanda devlet eliyle işlenen cinayetin de, diğer cinayetlerden hiçbir farkının olmadığını, getirdiği yıkımın boyutlarının en az belgeselde gördüğümüz cinayetler karar korkunç olduğunu da gözler önüne seriyor.
Bu yazının orjinali 2012 Mayıs Ayında Altyazı Sinema Dergisi’nde yayınlanmıştır. 
‘İnsanın Derinliklerine Doğru’ Altyazı, sayı 117, sayfa 92-93


Belgeseli İzlemek İsteyenler BURAYAHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...