Orkide Bakımı Nasıl Olmalı { Phalaenopsis }


Orkide, özel olduğu kadar bakımının da zor olması ile bilinen ve bu açıdan biraz göz korkutan bir çiçektir. Oysa phalaenopsis, orkide türleri arasında bakımı en kolay olan türlerden biridir. Birkaç basit kural uygulanırsa bitki yıllar boyunca çiçek açacaktır.

Hem şık görünümü, hem de kolay bakımı nedeniyle en popüler orkide türlerinden biri olan phalaenopsis’in çiçekleri çok uzun süre dayanır. Yaklaşık 3 ay boyunca çiçekli kalır. Genelde senede 2 kez çiçek verir.


Phalaenopsis sıcak ortam ve nemli hava sever. Aydınlık, ancak direkt güneş ışığı almayan bir yerde bulundurulmalıdır. Sıcak bir evin ısısı bitkiyi mutlu etmeye yetecektir.
Çok sık sulanmamalıdır. Evlerin ısındığı kış aylarında haftada 2-3 kez sulanması yeterli olacaktır.
Bitkinin saksısı direkt olarak suya oturtulmamalıdır. Köklerin su ile direkt teması hemen çürümelerine neden olur. Bu nedenle bitkiyi suladıktan sonra saksının altını silmek gerekir. Bir diğer çözüm ise saksı ile tabak arasına çakıl taşları döşeyerek direkt teması engellemektir. Çiçeklere de su değmemesi gerekir.

Phalaenopsis toprağı özeldir; ağaç kabukları, yaprak çürüğü ve kuru dal parçacıklarından oluşan bir karışımda yetiştirilmelidir. Normal toprağa ekilmez. Senede bir kez (çiçek açmadığı veya goncası olmayan bir dönemde, tercihan bahar aylarında) toprağı değiştirilmelidir.

Çiçekler 3 aya varan bir süre boyunca canlı kalır. Bu sürenin sonunda, çiçekler dökülünce çiçeği taşıyan sap orta noktasından (3. boğumun birkaç santimetre üstünden) kesilmelidir. Böylelikle bitkinin enerjisi boşa harcanmamış olur ve yeniden çiçek verme işlemi hızlanır. Çiçek verme mevsimi Aralık-Mayıs arasıdır.

Bitkinizin ne ölçüde sağlıklı büyüdüğünü yaprak renginden anlamanız mümkündür. Çoğu ev bitkisinin aksine, koyu ve parlak yeşil yapraklar orkidelerde sağlık göstergesi değildir. Tam tersine, sağlıklı ve yeterli ışık alan bir orkidenin yaprakları çimen yeşiline yakın bir renktedir.

Orkidenizi güle güle büyütün! Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...