Klasikler - 1 {Sunrise: A Song of Two Humans (1927}Sessiz sinema döneminin tartışmasız başyapıtlarından biri olarak kabul edilen az sayıdaki filmden biri olan,yönetmenliğini F.W. Murnau’nun yaptığı Sunrise: A Song of Two Humans 1927-1928 yılı Akademi Ödülleri Ffestivalinde En İyi Film Oscar ödülünü kazandı.

Yönetmen: F.W. Murnau


Senaryo: Carl Mayer,Hermann Sudermann

Görüntü Yönetmeni: Charles Rosher,Karl Struss

Kurgu: Harold D. Schuster

Müzik: Willy Schmidt-Gentner

Yapımcı: William Fox

Yapım: 1927 ABD

Türü: Dram,Romantik,Suç

Süre: 94 Dakika

Gösterim Tarihi: 04 Kasım 1927 ABD

Web Sitesi:

Dağıtımcı:

Imdb: 8.3/10

Oyuncular


George O’Brien, Janet Gaynor, Margaret Livingston, Bodil Rosing, J. Farrell MacDonald, Ralph Sipperly, Jane Winton,Arthur Housman, Eddie Boland

Filmin Konusu


Taşrada tatil yapan kentli bir kadın, oralı genç ve evli bir çiftçiyle ilişki yaşar ve adamı karısını öldürüp onunla birlikte büyük şehre taşınmaya ikna eder. Adam, karısıyla beraber şehre giderken binecekleri teknede bir ‘kaza’ planlar, kendini boğulmaktan kurtarmak için de tekneye bir demet saz saklar. Ancak planın sonunu getirmeyi yüreği kaldırmaz ve kürek çekerek karısını kıyıya çıkarır. Büyük bir keder içinde, tramvaya binip şehre giderler.

Göz yaşlarıyla dolu barışmaları, düğün yapılan bir kilisede tamamlanır. Birbirlerine yeniden âşık olmuş bir halde, önce bir fotoğrafçıya, sonra da bir berbere uğrarlar. Adam berberdeki manikürcünün ona kur yapmasını görmezden gelir, karısını da çapkın bir hayranın ilgisinden korur. Devasa bir lunaparka gidip eğlendikten sonra, tekneyle eve dönerler.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...